Główna Kadencja RM 2010-2014 Referendum w Bytomiu będzie skuteczne - cze '2012

Referendum w Bytomiu będzie skuteczne - cze '2012 Email

Referendum w Bytomiu będzie skuteczne, bo twierdzenie o nieskuteczności referendów jest bajką.

          „Referendum to strata czasu i energii, bo nigdy nie ma wymaganej frekwencji”. Słyszeliście to ostatnio, szczególnie od zagrożonych referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotra Koja i Rady Miejskiej w Bytomiu? TO NIE JEST PRAWDA. Jesteśmy okłamywani i świadomie zniechęcani do udziału w referendum. Nie jest to prawda szczególnie w przypadku dużych miast. Jak jest naprawdę?

 

karta_KojPamiętamy przecież odwołanie prezydenta Łodzi i prezydenta Częstochowy. Właśnie w drodze referendum. W ponad 700 tysięcznej Łodzi do urn poszło ponad 21 % uprawnionych. W 240 tysięcznej Częstochowie, poszło ich ponad 20 %. Referenda były skuteczne.

     Jest jednak doskonały przykład, który powinien zmrozić plecy bytomskich władz. To Olsztyn, miasto o liczbie ludności porównywalnej do Bytomia. Również uprawnionych do wyborów było tam około 134 tysiące. Dokładnie tak jak w Bytomiu. Do referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna w 2008 roku poszło 43 600 mieszkańców, to jest ponad 32% uprawnionych!!!

     Jak w tym zestawieniu wygląda Bytom? Na 134 tysiące uprawnionych do głosowania, dla odwołania prezydenta Piotra Koja do urn musi pójść ponad 22 tysiące mieszkańców, a więc 16% uprawnionych. Widzimy, że w „bliźniaczym” Olsztynie do urn poszło aż dwa razy więcej mieszkańców. Czyż bytomianie są gorsi od olsztynian? Mniej zależy nam na decydowaniu o losach miasta? Wierzymy, że nie.

     Piotr Koj może skapitulować i iść sobie w dniu referendum na spacer, jak publicznie zapowiedział … i może nie wracać do ratusza. My do urn pójdziemy w wystarczającej ilości. I oczywiście zagłosujemy za odwołaniem Koja i Rady Miejskiej.

 

Dodaj komentarz